H Oμάδα ?Glossomobil? και πάλι στα Τρίκαλα! (Δεκέμβριος 2014)

Τι είναι το ?Glossomobil?;

Μία γλώσσα, μία κουλτούρα κι ένα αυτοκίνητο...
Το Glossomobil είναι ένα μοναδικό όχημα πολιτισμού, που μεταφέρει μια ολόκληρη χώρα με τη γλώσσα και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της σε άλλες χώρες. Το ευρωπαϊκό πρόγραμμα "Γερμανικά σε κίνηση", υπό την αιγίδα της Γερμανικής Πρεσβείας Αθηνών και με συντονιστή το Goethe-Institut (Ινστιτούτο του Γκαίτε), ξεκίνησε στην Ελλάδα τη διαδρομή του από το Νοέμβριο 2011. Ένα όχημα ξεκινά από τη Θεσσαλονίκη κι ένα από την Αθήνα με σκοπό να βρεθούν σε κάθε γωνιά της χώρας, όπου υπάρχει διάθεση συνεργασίας. Η εκκίνηση έγινε στις 3 Νοεμβρίου 2011 και τη σχολική χρονιά 2011/2012 επισκέφτηκε συνολικά 224 Δημοτικά και Γυμνάσια και ήρθε σε επαφή με περισσότερους από 12.300 μαθητές.

Το πρόγραμμα βασίζεται στην βιωματική μάθηση. Ειδικά διαμορφωμένο διδακτικό υλικό επιτρέπει μία ιδιαίτερα μεγάλη ευελιξία στη διεξαγωγή του προγράμματος. Έτσι έχει το εκπαιδευμένο διδακτικό προσωπικό τη δυνατότητα, να προσαρμόζει τις δραστηριότητες σύμφωνα πάντα με τις απαιτήσεις και το γλωσσικό επίπεδο όλων των μαθητών. Τα μέλη των ομάδων αναφέρουν πως το πρόγραμμα αποτελεί χαρακτηριστικό παράδειγμα για το πώς η μάθηση διευκολύνεται μέσω του παιχνιδιού.

Το ?Glossomobil? στα Τρίκαλα!

Την Τρίτη 3/12/2013, μετά από πρόσκληση της καθηγήτριας Γερμανικής Γλώσσας κας Σοφίας Γκιτερσου, η ομάδα Glossomobil επισκεφτηκε το 6οκαι 30ο και Δημοτικό Σχολείο Τρικάλων.

Στα πλαίσια λοιπόν του προγράμματος "Γερμανικά σε Κίνηση" το ειδικευμένο διδακτικό προσωπικό της ομάδας, αποτελούμενο από την κ. Κάριν Βαβατσανίδης και την κ. Δέσποινα  Λαμπροπούλου, παρουσίασαν εκπαιδευτικές δραστηριότητες, έτσι ώστεμαθητές και εκπαιδευτικοί να έρθουν σε επαφή με τη γλώσσα και τον πολιτισμό της Γερμανίας. Μέσα από παιχνίδια, τραγούδια, ενημερωτικές προβολές είχαν οι μαθητές που διδάσκονται τη Γερμανική Γλώσσα την ευκαιρία να ασχοληθούν με εναλλακτικό και βιωματικό τρόπο με τη Γερμανική γλώσσα. Περισσότερες πληροφορίες του προγράμματος:
www.glossomobil.de