Ανακοινώσεις Διεύθυνσης Σχολείου

Κανονισμός Λειτουργίας Σχολείου

Αγαπητοί γονείς,

Μαζί με τις ευχές μας για μια δημιουργική και καλή χρονιά, θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε βασικά σημεία από τον εσωτερικό κανονισμό του σχολείου μας, η τήρηση του οποίου, τόσο από τους μαθητές όσο κι από τους γονείς τους, αποτελεί απαραίτητη προϋπόθεση για την εύρυθμη και ομαλή λειτουργία του Σχολείου.

Περισσότερα:Εσωτερικός Κανονισμός

Τρίκαλα, 26-04-2017

Εγγραφές μαθητών στα δημοτικά σχολεία για το σχολικό έτος 2017-2018

Ημερομηνία λήξης εγγραφών στο Ολοήμερο: 12 Ιουνίου 2017

Οι εγγραφές στα δημοτικά σχολεία για το σχολικό έτος 2017-18 θα πραγματοποιηθούν από 2 έως 19 Μαΐου 2017.

Τη σχολική χρονιά 2017 ? 2018 στην Α? Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές που γεννήθηκαν από 1-1-2011 έως 31-12-2011.

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή στην Α? Τάξη του δημοτικού σχολείου είναι τα εξής:

1. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας. Δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες.
  2. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού ή προσκόμιση άλλου στοιχείου στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
  3. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή.
  4. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή.
  5. Βεβαίωση Παρακολούθησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό.
  6. Αίτηση & Υπεύθυνη δήλωση γονέα για εγγραφή στο Δημοτικό Σχολείο
  7. Αίτηση εγγραφής στο ολοήμερο.

ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Αναβάθμιση εξοπλισμού εργαστηρίου Πληροφορικής του σχολείου μας

Μετά από σειρά προσπαθειών του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας, το εργαστήριο Πληροφορικής, απέκτησε έναν ακόμα προσωπικό σταθμό εργασίας (Η/Υ) μαζί με οθόνη, πληκτρολόγιο και ποντίκι.

Η ενέργεια αυτή αποτελεί συνέχεια της προσπάθειας αναβάθμισης του εργαστηρίου Πληροφορικής του σχολείου μας η οποία άρχισε το περασμένο καλοκαίρι με την διάθεση από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων τεσσάρων σταθμών εργασίας, με αποτέλεσμα την ανανέωση του υπάρχοντος υπολογιστικού εξοπλισμού του εργαστηρίου πληροφορικής και την προσθήκη νέων θέσεων εργασίας σε αυτό.

Καλή Σχολική Χρονιά! (Αγιασμός σχ. έτους 2016-2017)

Πραγματοποιήθηκε στις 12 Σεπτεμβρίου 2016, ημέρα Δευτέρα, ο Αγιασμός της έναρξης του σχολικού έτους 2016-2017.

Μετά το πέρας του Αγιασμού, οι μαθητές/μαθήτριες μπήκαν στις αίθουσες διδασκαλίας τους για μια πρώτη συνάντηση με τις δασκάλες/δασκάλους τους.

Ευχόμαστε σε όλους σας Καλή Σχολική Χρονιά!

Από τη Δ/νση του Σχολείου

ΕΥΧΑΡΙΣΤΉΡΙΟ ΠΡΟΣ ΤΟ Δ. Σ. της εταιρείας ΓΑΛΑΚΤΟΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΛΑΡΙΣΗΣ Α.Ε. ΟΛΥΜΠΟΣ

Αξιότιμοι,

Κε Πρόεδρε Μιχ. Στεργίου Σαράντη

Κε Δ/ντα Σύμβουλε Δημ. Στεργίου Σαράντη

Με την ευκαιρία της πρόσφατης δωρεάς σας, σας εκφράζω τις ειλικρινείς και την ευγνωμοσύνη μου. Το συνεχές και έμπρακτο ενδιαφέρον σας για το 30ο Δημοτικό Σχολείο Τρικάλων, ιδιαίτερα σε αυτή την κρίσιμη για την πατρίδα μας δημοσιονομική συγκυρία, συμβάλλει στην αναβάθμισή του. Η ενίσχυση του με σύγχρονο εξοπλισμό βελτιώνει το εκπαιδευτικό έργο των διδασκόντων προς όφελος των μαθητών.

Με βεβαιότητα ότι μεθερμηνεύω τα αισθήματα των μαθητών, των γονέων και των συναδέλφων μου εκπαιδευτικών, σας εύχομαι από καρδίας υγεία και ευτυχία σε εσάς και τις οικογένειές σας.

Με εκτίμηση,

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ