Αφιέρωμα στη Γαλλική Γλώσσα

Ο σύλλογος γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Δημόσιας Εκπαίδευσης Ν. Τρικάλων με αφορμή την Εβδομάδα Γαλλοφωνίας 2014 διοργάνωσε στην πόλη μας αφιέρωμα στη γαλλική γλώσσα και στον γαλλικό πολιτισμό με εκδηλώσεις που άρχισαν το Σάββατο 3 Μαΐου και τελείωσαν την Κυριακή 11 Μαΐου 2014 στον πολυχώρο του Μύλου Ματσόπουλου.

Το σχολείο μας συμμετείχε στις εκδηλώσεις το  απόγευμα 11 Μαΐου . Οι μαθητές μας της Ε? τάξης του τμήματος γαλλικών με πολύ κέφι και μεράκι σε συνεργασία με τις καθηγήτριές τους των γαλλικών κ. Σοφία Βαλκανιώτη και της μουσικής κ. Κωνσταντία Λάσκου ετοίμασαν μια υπέροχη παρουσίαση. Ήταν μία διασκευή του τραγουδιού  ?c? est la vie? της Έλλης Πασπαλά και ενός γαλλικού ποιήματος ?la souris? μελοποιημένο από την μουσικό μας κ. Λάσκου. Τα παιδιά μας καταχειροκροτήθηκαν και απέσπασαν πολύ καλές κριτικές. Ήταν γι΄αυτά μια αξέχαστη εμπειρία!!