Διάκριση Σχολείου, Προαγωγή της Γερμανική γλώσσας από το 30ο Δημοτικό Σχολείο Τρικάλων.

Η Πρεσβεία της Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας της Γερμανίας στην Αθήνα με σκοπό να καταστήσει το μάθημα των Γερμανικών στα ελληνικά σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ακόμα πιο ελκυστικό και ενδιαφέρον, επέλεξε μεταξύ άλλων και το 30ο Δημοτικό Σχολείο Τρικάλων για να επιχορηγήσει το ποσό των 1500,- ευρώ.

Τα χρήματα θα διατεθούν για την αγορά και εγκατάσταση επιπλέον διδακτικού υλικού αλλά και την εγκατάσταση οπτικοακουστικού υλικού, ώστε να δοθεί στους μαθητές και τις μαθήτριες ένα ακόμη κίνητρο, το οποίο θα βοηθήσει στον ως άνω στόχο.

Η διάκριση αυτή για το σχολείο επιτεύχθηκε κατόπιν ενεργειών της καθηγήτριας της Γερμανικής γλώσσας Σοφίας Γκιτέρσου.